Coaching i mentoring to dwa narzędzia wsparcia zmian życiowych. Które z nich będzie lepsze dla Ciebie? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Spis treści:
- Coaching i mentoring – czym się różnią
- Czy warto mieć wsparcie w trudnych zmianach życiowych?
- Dobry plan na zmianę, czyli jaki?
- Odwaga do działania w zgodzie ze sobą
Coaching i mentoring – czym się różnią
Coaching jest narzędziem pracy z drugim człowiekiem, które zakłada, że ma on w sobie wszystko, czego potrzebuje do dobrego i satysfakcjonującego życia. Jest to metoda, która pozwala wyznaczyć i osiągnąć ważne cele życiowe i zawodowe. Coaching podnosi jakość życia i pozwala stać się bardziej uważnym na potrzeby własne i innych osób.
ICF – największa organizacja zrzeszająca coachów na świecie – definiuje coaching jako partnerską relację coacha i coachee, towarzyszenie mu w kreatywnym procesie, który skłania go do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału.
Mentoring jest narzędziem rozwojowym, opartym na idei uczenia się. Wyznaczanie celów klienta oraz ich realizacja następuje w oparciu o wiedzę mentora, którego umiejętności i doświadczenie są znaczącym filarem obustronnej relacji.
EMCC – organizacja zrzeszająca mentorów i coachów – definiuje mentoring, jako relację opartą na uczeniu się, która polega na dzieleniu się umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem pomiędzy mentorem a mentee poprzez rozmowy rozwojowe i modelowanie ról.
W coachingu celem jest rozwój osobistych zasobów klienta, które są wystarczające do osiągnięcia przez niego wyznaczonych celów. Coach nie doradza, ale prowadzi klienta przez proces w taki sposób, aby odkrył on w sobie potencjał, zidentyfikował zasoby i na ich podstawie budował życie, jakiego dla siebie pragnie. Z kolei w mentoringu celem jest dzielenie się doświadczeniem i przekazywanie wiedzy. Mentor, jako ekspert, może udzielać rad i wskazówek z danego obszaru mentoringowego.
Czy warto mieć wsparcie w trudnych zmianach życiowych?
Każdą zmianę łatwiej jest przeprowadzić, gdy ma się wsparcie w innych osobach. Może to być wsparcie naturalne, płynące od osób najbliższych, rodziny i przyjaciół. Może to być także wsparcie eksperta, szczególnie w sytuacji, gdy brakuje wsparcia naturalnego. Bliscy nie zawsze wierzą w nas w taki sposób, jakbyśmy tego oczekiwali. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Podstawową jest fakt, że patrzą oni na życie przez własne filtry i ograniczenia, które są w nich mocno osadzone od dzieciństwa. Wsparcie naturalne jest bardzo cenne, jednak nie warto uzależniać zmian, których potrzebujemy od opinii i decyzji innych osób. Dlatego praca z ekspertem w sytuacjach trudnych, kryzysach, czy jakichkolwiek zmianach, które chcemy wprowadzić, okazuje się bardzo potrzebną formą pomocy.
Gdy potrzebujesz zmienić pracę, rozpocząć własny biznes, masz trudności w relacjach w zespole i chcesz je poprawić, warto sięgnąć po pomoc coacha. Coaching pomoże Ci wzmocnić poczucie własnej wartości, dostrzec, ile potencjału masz w sobie. W końcu, pomoże Ci zbudować odwagę, potrzebną do skutecznego działania.
W każdym z wymienionych obszarów możesz także skorzystać z mentoringu. Osoba, która już przeszła przez doświadczenia, które obecnie są Twoim udziałem, pomoże Ci realnie spojrzeć na okoliczności i podzieli się z Tobą własnym doświadczeniem.
Z mojego doświadczenia w pracy z klientkami wynika, że gdy wzmocnimy pewność siebie i ułożymy sobie plan działania w zmianie, to naturalnie pojawiają się pomysły i sposoby na zdobycie wiedzy, której nam brakuje. W tym ujęciu, odwaga do działania i poczucie własnej wartości są kluczowymi zasobami, które należy wzmocnić. W tym obszarze coaching sprawdza się, moim zdaniem, lepiej od mentoringu.
Dobry plan na zmianę, czyli jaki?
Każda zmiana wymaga planu. Musisz wiedzieć dokąd zmierzasz i określić, jaką drogą tam dojdziesz. Nie ma sensu podejmowanie działań na oślep, tylko dlatego, że ktoś coś zrobił i mu się udało. Tobie nie musi się udać, bo jesteś innym człowiekiem. Masz inne zasoby i inne ograniczenia.
Jestem wielką zwolenniczką planowania wszystkich aktywności, jakie tylko da się zaplanować. Oczywiście dopuszczam zmianę planów. Jednak, według mnie, lepiej mieć plan i go modyfikować, niż działać bez skonkretyzowania zadań, które prowadzą do celu.
W przygotowaniu dobrego planu świetnie sprawdza się pomoc coacha. Podczas sesji coachingowej otrzymasz pytania, na które odpowiesz w zgodzie ze sobą, podążając za swoimi predyspozycjami i zasobami. Bardzo często nie dostrzegamy, jak wiele już umiemy. Nie doceniamy własnych dobrych doświadczeń, natomiast przeceniamy i wyolbrzymiamy to, co nam się kiedyś nie udało. Pytania coachingowe łatwo potrafią zmienić taką skrzywioną perspektywę. Praca z coachem pomaga ustalić plan dopasowany do Ciebie i Twoich możliwości. Odkrywa talenty, które masz w sobie i pokazuje, jak na nich zbudować dobry plan zmiany życiowej. I nie jest ważne, czy chodzi o zmianę pracy, rozkręcanie firmy, uzdrowienie związku, czy relacji ze współpracownikami. Coaching zawsze jest skuteczny w zmianie. A plan działania, zgodny z Tobą, zrealizujesz szybko i sprawnie.
Po dobrze przeprowadzonym procesie coachingowym, gdy czujesz siłę i moc, możesz sięgnąć po mentoring. Wtedy jest czas, żeby skorzystać z doświadczenia kogoś, kto już przeszedł tę drogę, która jest przed Tobą. To wzmocni i przyspieszy proces zmiany i realizację założonego planu działania.
Odwaga do działania w zgodzie ze sobą
Odwaga do działania i wiara we własne możliwości są ważniejsze, niż konkretne umiejętności. Wszystkiego, czego jeszcze nie umiesz, możesz się nauczyć. I możesz to zrobić samodzielnie, ucząc się na kursach lub studiach. Jednak samodzielnie nie podniesiesz poczucia własnej wartości. Jeśli czujesz, że masz na tym polu coś do zrobienia, to coaching będzie lepszym wyborem, niż mentoring.
Według mnie, nie ma drugiego tak skutecznego narzędzia do przeprowadzenia zmiany, której potrzebujesz. Załóżmy, że masz już plan, ale brakuje Ci odwagi do działania. Wtedy na nic się zda doświadczenie innej osoby w realizacji podobnego pomysłu (czyli mentoring). Bardziej pomocny będzie proces odkrywania siebie i pracy nad blokadami i niewspierającymi przekonaniami (czyli coaching).
Przeczytaj artykuł o tym, jak osoby wysoko wrażliwe mogą ułatwić sobie wprowadzanie zmian życiowych.