Ten pierwszy artykuł mogłabym zacząć od pytania: „Jak rzucić etat i nie zwariować?”;) Będę jednak poważna, bo temat zasługuje na powagę i podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami z odejścia z etatu. Powiem Ci, na podstawie własnych doświadczeń, w jaki sposób przygotować się do tego ważnego kroku. Skąd czerpać odwagę, aby nie stchórzyć w ostatnim momencie, gdy już trzymasz wypowiedzenie w rękach. A także o tym, co możesz zrobić lepiej ode mnie, jeśli poważnie myślisz o pożegnaniu z etatem i budowaniu własnego biznesu.


Jak rzucić etat i przeżyć?


A jednak nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła z lekkim przymrużeniem oka. Jak to wszystko przeżyć? Otóż bardzo prosto: rzucić etat i następnego dnia spać do południa, a potem do wieczora chodzić po domu w piżamie;)

Ale ok, dość żartów. Wiem, że jeśli zadajesz sobie pytanie: „Jak rzucić etat?”, to prawdopodobnie nie jest Ci do śmiechu. Jesteś wypalona, zmęczona, masz dość miejsca, w którym pracujesz i najprawdopodobniej czujesz się niedoceniana i sfrustrowana. Chciałabyś robić coś, co lubisz, z radością wstawać rano i myśleć o pracy, jako o miejscu, w którym osiągasz sukcesy i realizujesz siebie. Niestety w pracy na etacie te potrzeby często nie są zaspokojone. Dajesz z siebie wszystko, ale nie idzie za tym poczucie satysfakcji, prawda?

Odejście z etatu i prowadzenie własnego biznesu, to ogromna zmiana życiowa i należy się do niej dobrze przygotować. Według mnie, są dwa kluczowe elementy, które pomogą Ci odejść z etatu w poczuciu spokoju i bezpieczeństwa oraz rozpocząć budowę własnego biznesu:

  1. Dobry plan działania, podzielony na dość szczegółowe kroki.
  2. Dobry biznes plan, fachowo przygotowany.

Zacznij od planu


Dobrze przemyślany i dokładnie rozpisany plan działania jest absolutnie konieczny. Bez niego, prędzej, czy później dotrzesz do miejsca, w którym nie będziesz wiedziała, co masz robić. Zatrzymasz się i zaczniesz zastanawiać nad celowością Twoich działań. Bez planu, szybko stracisz odwagę i chęć do działania. Być może nawet cofniesz się z wcześniej obranej drogi, ponieważ stwierdzisz, że pomysł z odejściem z etatu niesie za sobą zbyt duże ryzyko porażki. Bez planu działania prawdopodobnie nie osiągniesz celów, jakie sobie założyłaś. Ty się wycofasz, a świat straci Ciebie i Twoje talenty. Dlatego nie poddawaj się. Możesz stworzyć plan, który krok po kroku powie Ci jak rzucić etat i budować własny biznes. Co więcej, z planem ten proces wyda Ci się łatwy i przyjemny do przeprowadzenia. Przecież na jego końcu czeka na Ciebie nagroda w postaci pracy, o jakiej marzysz!

Tworzenie planu działania rozpocznij od miejsca, w którym jesteś. Gdy wciąż pracujesz na etacie i chcesz z niego odejść, zastanów się, jakie kroki musisz podjąć, żeby jak najlepiej zakończyć współpracę ze swoim pracodawcą. Nawet jeśli jesteś wściekła, rozczarowana i masz dość tej pracy, powstrzymaj się od palenia za sobą mostów i odchodzenia z etatu w złości. Zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem, ustal czas, w którym zgodnie z prawem możesz rozstać się z firmą i przygotuj konieczne dokumenty. Zapisz w kalendarzu datę rozmowy z szefem, przygotuj się do niej i z odwagą wyjaśnij, że Wasze drogi się rozchodzą. Mów zwięźle i unikaj okazywania emocji. Krótkie i rzeczowe spotkanie, oparte o fakty i argumenty będzie w tym wypadku lepsze, niż pełna wzruszeń rozmowa z twarzą zalaną łzami. Możesz odejść z etatu z podniesioną głową i w poczuciu, że oto kończy się jedna przygoda Twojego życia, a rozpoczyna następna.


Teraz czas na wizję Twojego nowego biznesu


Pomyśl, jak ma wyglądać Twoja praca. Czym się zajmujesz? Uwzględnij jak najwięcej czynności, które teraz przychodzą Ci do głowy. Czy pracujesz sama i wszystko sama ogarniasz, czy z kimś współpracujesz (np. z księgową)? Jak wygląda Twój dzień i godziny pracy? Uwzględnij wszystko, co przychodzi Ci do głowy i zapisz swoją wizję.

Następnie zastanów się, jakie działania trzeba podjąć, aby zrealizować wizję, którą wykreowałaś. Rozpisz wszystko, najpierw na duże zadania, a następnie każde zadanie podziel na mniejsze. Dziel zadania na poszczególne, mniejsze części, dopóki nie dojdziesz do czynności, które będą małymi krokami, łatwymi do wykonania.

Teraz spróbuj ułożyć poszczególne zadania w sposób chronologiczny. Co z czego wynika? Co musi być wykonane w pierwszej kolejności, a co może lub nawet musi, poczekać dłużej na swoją kolej? Do każdego zadania przypisz końcową datę wykonania. Być może później, gdy już zabierzesz się za realizację, to zechcesz weryfikować i zmieniać daty, które założyłaś na początku. To będzie jak najbardziej w porządku. Ale na razie, żeby złapać ogólny terminarz, powinnaś przyjąć jakieś początkowe założenia czasowe. Od czegoś trzeba zacząć:)

Dodatkowe informacje na temat wizji i jej skuteczności, znajdziesz w bezpłatnym kursie:

jak rzucic etat


Jak rzucić etat i nie zginąć na (finansowym) polu walki?


Ważnym elementem planu jest część finansowa Twojego biznesu, czyli biznesplan. Biznes robi się w oparciu o twarde dane, a te finansowe są absolutnie niezbędne. Jeśli masz doświadczenie w pracy finansowej i czujesz, że taki biznesplan to dla Ciebie pestka, przygotuj go sama. Jeśli natomiast nie znosisz liczb i dostajesz gęsiej skórki, jeszcze zanim otworzysz plik w excelu, zleć wykonanie biznesplanu komuś, kto potrafi się tym zając fachowo. Zapłać za tę usługę bez obarczania się winą, że jeszcze nie masz firmy, a już wydajesz na nią pieniądze. Część finansowa jest bardzo ważna, nie warto na tym oszczędzać. Jeśli uważasz, że nie stać Cię, aby zlecić te prace, poszukaj osoby, która zgodzi się na zapłatę barterem. Ty coś dostajesz i dajesz coś w zamian. Uważam, że jest to świetna forma wymiany dóbr dla małych, dopiero raczkujących biznesów.

Dzieląc się z Tobą moim doświadczeniem, nie mogę nie wspomnieć, że mój biznesplan nie był przygotowany zbyt fachowo. Uważałam, że szkoda na niego pieniędzy (ogromny błąd!) i że poradzę sobie z nim sama (kolejny błąd – przecież brakuje mi wiedzy!).


Na zakończenie chcę Ci powiedzieć jeszcze jedno. Pamiętaj, że Twój plan działania będzie się zmieniał. Gdy już zaczniesz działać, to z pewnością będziesz odczuwała potrzebę, aby go modyfikować. To jest jak najbardziej OK. Tworzenie biznesu to musi być proces. Pozwól sobie na niego i ciesz się nim. Niech ten proces będzie dla Ciebie przyjemnością. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie sama z tak dużą zmianą i potrzebujesz wsparcia w jej realizacji, to kliknij poniżej i zobacz, jak mogę Ci pomóc:


Odchodzenie z etatu to proces trudny mentalnie. Jest wiele obaw, które mogą pojawić się na tej drodze. Żeby pomóc Ci dobrze sobie z nimi radzić, poniżej przedstawiam Ci ćwiczenie, w którym użyjesz swojej wyobraźni. Wykonanie tego ćwiczenia sprawi, że będziesz odczuwać więcej odwagi w działaniu i zyskasz siłę potrzebną do realizowania kolejnych kroków na drodze odchodzenia z etatu.

Ćwiczenie coachingowe:

1. WYKREUJ W GŁOWIE WIZJĘ SIEBIE W SWOIM NOWYM BIZNESIE.
2. UŻYJ JAK NAJWIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW, POKAZUJĄCYCH TWOJĄ PRZYSZŁĄ PRACĘ.
3. KAŻDEGO DNIA PRZYPOMINAJ SOBIE WIZJĘ, KTÓRĄ WYKREOWAŁAŚ I ODCZUWAJ RADOŚĆ ORAZ EKSCYTACJĘ Z TEGO, CO NIEDŁUGO SIĘ WYDARZY.


Dodaj komentarz