Temat gorący, jak talerz kopytek w ulubionym, mięsnym sosie. Marka osobista to coś, co dziś mają prawie wszyscy. Czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz biznes, czy tylko dorabiasz sobie w strukturach MLM, Twoja rozpoznawalność pośród wybranej społeczności jest podstawą do budowania relacji. Budując relacje, zyskujesz rzeszę osób podążających za Tobą, na których wsparcie możesz liczyć wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujesz.


Czym jest marka osobista?


Różne definicje w różny sposób mówią o marce osobistej. Według mnie marka osobista to Twoja twarz, która poprzez autentyczność, osobowość i doświadczenie przyciąga odpowiednich ludzi do Ciebie i Twojego biznesu.

Marka osobista to Ty. Ze swoją wyjątkowością, niepowtarzalnością oraz historią życia, która czeka na opowiedzenie. Umiejętna budowa tak pojmowanego wizerunku własnego pozwoli Ci stanąć w samym centrum grupy osób, które możesz zarażać ważnymi dla siebie ideami. Pozwoli Ci kreować, inspirować, wspierać i zmieniać świat w lepsze miejsce.

Marka osobista ma tę przewagę nad innymi markami (marką firmy lub marką produktu), że przynależy do Ciebie na zawsze. Twoje życie się zmienia, ale bez względu na to, w jakim punkcie jesteś, Twoja marka jest zawsze przy Tobie. Co więcej, społeczność zgromadzona wokół Twojej marki także przy Tobie pozostaje, bez względu na to, czy się przebranżowisz, zmienisz firmę, czy założysz biznes.


Ty jesteś wartością, na którą czekają inni


Jak powiedział Chris Ducker w swojej książce „Youpreneur. Jak zbudować i rozwinąć firmę opartą na marce osobistej”, budowa własnej marki jest poważnym przedsięwzięciem i wymaga wysiłku. Jednak, jeśli dobrze się do tego zabierzesz, będzie to ostatni punkt zwrotny, do jakiego będziesz zmuszona w swojej karierze. Zyskasz bowiem pewność co do przyszłości – swojej i swojego sukcesu. Warunki zewnętrzne mogą się zmieniać, produkty oraz usługi mogą powstawać i być likwidowane, jednak marki osobiste przetrwają.

Do zbudowania silnego wizerunku potrzeba odwagi i pewności siebie. Jeśli w tej chwili nie czujesz się warta tego, aby mieć swoją markę, a raczej być marką, to rozpocznij od pracy nad budowaniem poczucia własnej wartości.


Jak rzucić etat

Ćwiczenie

Weź kartkę i zapisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  • W czym jestem dobra?
  • Jakimi doświadczeniami mogę się podzielić z innymi, aby ich zainspirować?
  • Które doświadczenia zechcę pokazać innym, aby im pomagać?
  • Co mogę i chcę zrobić, aby dookoła mnie świat stał się lepszy?

Praca nad wzmocnieniem wiary w siebie i swoje możliwości to proces. Myślę, że warto zacząć od tego ćwiczenia. Zobaczysz czarno na białym, ile dobra masz w sobie i jak wiele możesz dać innym. Świadomość tego, że swoim doświadczeniem możesz wspierać innych jest niezwykle uskrzydlająca.


Storytelling, czyli opowiedz mi swoją historię


Wszyscy uwielbiamy różne historie, prawda? Książki, seriale, słuchowiska, podcasty, blogi – to wszystko zawiera opowieści, które inspirują, a nawet potrafią zmienić czyjeś życie. Czemu nie stworzyć własnej historii i nie opowiedzieć jej tym, którzy są wokół?

Twoje życie jest niepowtarzalne. Czy widzisz w tym wyjątkowość, czy może dążysz do tego, aby mieć życie takie, jak mają inni? To nie jest dobra droga. Najlepsze historie opowiada samo życie i tylko Twoje życie może opowiedzieć Twoją, niepowtarzalną historię. Nikt inny takiej nie będzie miał. Zauważ, że to co być może uważasz w swoim życiu za największą porażkę, dla kogoś innego może być lekarstwem na jego troski, albo inspiracją do zmiany własnego życia. Czyż nie byłoby pięknie być inspiracją dla innych? Na to właśnie pozwoli Ci marka osobista.

W Twojej indywidualnej historii znajdują się niezaspokojone potrzeby innych ludzi. Jeśli je zidentyfikujesz, a następnie opiszesz, albo o nich opowiesz, to prędzej, czy później zgromadzisz dookoła siebie ludzi, których Twoja historia zachwyci. Znajdą w niej oni lekarstwa na własne bolączki. Odkryją, jak mogą naprawić swoje życie i w końcu zechcą je zmienić. Ty będziesz dla nich przykładem. Ty będziesz inspiracją i drogowskazem. To wyjątkowy przywilej i niesamowite uczucie satysfakcji.

A więc, jaką historię chciałabyś opowiedzieć? Czym możesz zainspirować innych do bycia lepszymi?


Podsumowując ten pierwszy z postów o marce osobistej (to temat rzeka, więc będę do niego regularnie wracać), tworzenie marki osobistej w dzisiejszym świecie nie jest opcją, ale koniecznością. Wszystko dookoła zmienia się tak dynamicznie, że nie sposób za tym zjawiskiem nadążyć. Mając swoją markę, możesz osiągnąć, co tylko zechcesz. Marka osobista zbudowana raz, zawsze trwa.


Zapisz się na darmową sesję i porozmawiajmy o Twojej marce osobistej:

jak odejść z pracy

Dodaj komentarz