Mapa marzeń to niezwykła inspiracja, którą możesz przygotować samodzielnie, aby wspierała Twoje działania w dążeniu do zmiany życia na lepsze. Twoje życie może się zmienić tylko wtedy, gdy podejmiesz jakieś działanie. Gdy zrobisz ten pierwszy krok i zaczniesz podążać za tym, czego naprawdę pragniesz. Jeśli więc pragniesz zmiany, ponieważ czujesz, że nie żyjesz tak, jak chcesz, to zrób sobie mapę marzeń i powieś ją nad biurkiem. Zerkaj na nią od czasu do czasu i pozwól, aby Twój umysł dobrze ją sobie przyswoił. To pozwoli Ci każdego dnia koncentrować się na działaniach, które zaprowadzą Cię do osiągnięcia Twoich celów. Nie minie wiele czasu, a Ty zorientujesz się, że już zaczęłaś żyć zgodnie ze swoimi marzeniami.


Do czego potrzebna Ci jest mapa marzeń?


Mapę marzeń tworzymy dla dobrej zabawy, ale także, aby trochę oszukać umysł. Gdy masz codziennie przed oczami wizualizację tego, co chcesz osiągnąć, Twój umysł zaczyna myśleć, że to już zostało osiągnięte. On nie wie, co jest przyszłością, a co teraźniejszością. Gdy często sobie wyobrażasz jakąś rzecz lub sytuację, ona w końcu staje się faktem. Jak to się dzieje?

Gdy myślisz o czymś nieustannie, Twój umysł zaczyna kreować sposoby i możliwości dotarcia do tego celu, który początkowo jest tylko wyobrażeniem. Z początku podświadomie, a potem coraz bardziej świadomie, pojawiają się w Twojej głowie pomysły na to, jak ułożyć swoje życie i co w nim zmienić, aby osiągnąć to, co sobie wyobrażasz. Mapa marzeń zamienia się w cele, a cele aż się proszą o realizację. Następnie pojawiają się działania, wykreowane przez myśli i emocje, które odczuwasz, gdy myślisz o swoich celach. A potem, o ile nie przerazisz się zbytnio własnymi marzeniami, zaczynasz działać. Gdy działasz dość długo, osiągasz cel, który jeszcze nie tak dawno żył „tylko” w Twojej wyobraźni.


Papierowa mapa marzeń


Lubisz spędzać czas kreatywnie? Przygotuj kilka czasopism, z których już nie korzystasz. Usiądź wygodnie, w miejscu, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał i zrób listę rzeczy, które chcesz mieć, miejsc, które chcesz odwiedzić, spraw, które chcesz załatwić. Zapisz ok. 8 – 10 punktów. To jest lista Twoich celów do osiągnięcia w najbliżej przyszłości. Nie rozbudowuj jej na tym etapie zbyt mocno. Nie musisz też zapisywać dokładnych dat osiągnięcia tych celów, jak to się robi „fachowo” podczas planowania. W tym ćwiczeniu chodzi bardziej o pobudzenie wyobraźni przez dobrą zabawę, niż o stworzenie listy celów, według zasad podawanych przez specjalistów.

Teraz weź, wybrane wcześniej, czasopisma i przejrzyj je pod kątem zdjęć, które kojarzą Ci się z Twoimi celami. Wytnij te zdjęcia i rozłóż na dużym biurku (jeśli takie masz), albo na podłodze. Układaj wizualizację swoich celów tak długo, aż stworzysz kompozycję, która Ci się podoba. Dodawaj lub usuwaj zdjęcia, jeśli wydaje Ci się, że nie pasują do całości. Przede wszystkim – baw się dobrze. Ta praca powinna sprawiać Ci przyjemność. Gdy już ułożysz kolaż ze zdjęć, z którego jesteś zadowolona, weź kartkę A4 (lub większą) i przyklej do niej stworzoną kompozycję. Następnie całość opraw w ramkę i powieś w widocznym miejscu.


A co, jeśli nie jesteś zwolenniczką prac ręcznych?


Poznaj Canvę i stwórz sobie komputerową mapę marzeń. Canva to świetne narzędzie do tworzenia grafik komputerowych, które jest jednocześnie kopalnią inspiracji. Nie musisz być grafikiem, aby korzystając z Canvy, stworzyć profesjonalnie wyglądające grafiki. Powstrzymać może Cię tylko Twoja wyobraźnia, ale wiesz co? Nie daj się jej powstrzymać! Twórz i kreuj, bawiąc się swoimi marzeniami, budując wizję życia, jakiego pragniesz. Układaj swoje nowe życie, jak puzzle i ciesz się tym procesem.

Jeśli pierwszy raz wchodzisz na stronę canva.com, załóż bezpłatne konto, które pozwoli Ci korzystać z bardzo wielu zdjęć i grafik, dostępnych za darmo. Stwórz nowy projekt, wybierając taki, który po wydrukowaniu będzie grafiką w formacie A4. Wyszukaj zdjęcia i grafiki tak, aby pasowały do Twoich celów (listę celów stwórz w sposób, który opisałam powyżej). Po prostu wpisuj w wyszukiwarkę Canvy daną frazę, np. „podróże” i przeglądaj zdjęcia, które się pojawią. Wybieraj te, które są najbardziej spójne z Twoimi celami i umieszczaj je w projekcie graficznym. Bądź kreatywna i baw się świetnie. Gdy mapa marzeń będzie gotowa, wydrukuj ją, opraw w ramkę i powieś w widocznym miejscu.


Spróbuj wykonać samodzielnie mapę marzeń i codziennie się jej przyglądaj. Pozwól umysłowi kodować obrazy, które na niej umieściłaś i sprawdź, co się stanie po miesiącu. Jesteś ciekawa, jak to działa? Przekonaj się sama.


Być może jesteś akurat na etapie zmiany swojego życia zawodowego i chcesz zamienić pracę na etacie na własny biznes. Jeśli tak, to pobierz mój darmowy audio kurs:

jak rzucic etat

Dodaj komentarz