Dojrzałe kobiety mocno pragną dobrego, spełnionego i satysfakcjonującego życia zawodowego. Tak wynika z moich obserwacji. Wynika z nich też, że równie mocno dojrzałe kobiety boją się zmiany. A zatem, czy zmiana zawodowa w dojrzałym wieku jest możliwa?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co zrobić, żeby nie bać się zmian i mieć pracę, która daje radość?
- Jak przygotować się do zmiany zawodowej?
- Czy dojrzałość pomaga, czy przeszkadza w odważnym podążaniu za satysfakcjonującą pracą?
Zmiana zawodowa ma swoją dynamikę, a zatem nie działaj wbrew sobie
Sama zmieniłam swoje życie zawodowe po 40-ce i tak się jakoś ułożyło, że teraz moje klientki w większości reprezentują moje pokolenie. Jesteśmy dojrzałe – wiekiem i doświadczeniem – i nie chcemy wieść życia wbrew naszym wartościom. Dotychczas często tak żyłyśmy – stawiając siebie i swoje potrzeby zawodowe na końcu, a potrzeby dzieci i rodziny na pierwszym miejscu. Ale teraz, gdy mamy poczucie, że czas ucieka szybciej, niż się spodziewałyśmy – co stoi na przeszkodzie, aby w końcu zacząć żyć własnym życiem?
Z jednej strony mamy poczucie straconego czasu, z drugiej strony odczuwamy lęk przed zmianą. Do tego dochodzi często presja, którą same sobie narzucamy. Chcemy szybko, najlepiej już i dosłownie teraz mieć inną, lepszą pracę lub założyć biznes i natychmiast na nim zarabiać. Niestety, tak się nie da. Każda zmiana wymaga czasu i będzie skuteczna, jeśli przede wszystkim posłuchasz własnych potrzeb.
Chcesz się przebranżowić, ponieważ czujesz, że to, czym się dotychczas zajmowałaś nie współgra z Twoimi wartościami? Marzysz o własnym biznesie, opartym o pasje, na które dotychczas nie dawałaś sobie przestrzeni? To wszystko jest możliwe, ale pod jednym warunkiem. Otóż, zmiana zawodowa, jak każda duża zmiana, musi potrwać. To jest proces którego nie powinnaś przyspieszać.
Załóżmy, że chciałabyś prowadzić biznes online i w tym celu potrzebujesz zbudować markę osobistą w mediach społecznościowych. Aby to zrealizować, nie wystarczy Ci kilka postów, zamieszczonych naprędce na Instagramie, czy Facebooku. Powinnaś poświęcić czas na zbudowanie strategii działania, przyjrzeć się swoim obawom mentalnym i je przepracować oraz zacząć wdrażać swoją strategię krok po kroku. W chwilach zwątpienia, które zawsze można spotkać na drodze do własnej marki osobistej, powinnaś mieć wsparcie kogoś, kto nie pozwoli Ci odpuścić, ale zmotywuje do dalszego działania.
Więcej na temat budowania marki osobistej dowiesz się, czytając ten artykuł.
Żeby działać w zgodzie ze sobą, a nie przeciw sobie, potrzeba konsekwencji w działaniu i samozaparcia. Tego procesu nie da się przyspieszyć.
Kluczem jest dobry plan przeprowadzenia zmiany zawodowej
Planowanie jest cenną umiejętnością. Do każdej zmiany można podejść, jak do dużego projektu, który wymaga zarządzania. Taka perspektywa wiele ułatwia i sprawia, że każdego dnia wiesz, co masz zrobić, żeby krok po kroku zbliżać się do wymarzonej pracy.
Nie ma zmian bez zmian. To właśnie drobiazgi, codzienne czynności, które wcześniej zaplanujesz, są kluczem do osiągnięcia sukcesu. Zmiana zawodowa sama się nie zrealizuje, ale także sama się nie zaplanuje. Ty musisz to zrobić.
Jak zabrać się do planowania zmiany zawodowej?
- Wykonaj audyt swoich mocnych stron. Jakie cechy i umiejętności pomogą Ci robić zawodowo to, czego pragniesz?
- Szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czego jeszcze musisz się nauczyć, żeby Twoja zmiana zawodowa okazała się sukcesem. Zaplanuj kiedy i w jaki sposób zdobędziesz nowe umiejętności i poszerzysz kompetencje.
- Sporządź listę wszystkich czynności, nawet najdrobniejszych, które powinnaś wykonać, aby mieć nową pracę lub biznes.
- Zdecyduj, ile czasu w tygodniu możesz poświęcić na realizację powyższych zamierzeń.
- Popatrz na zmianę, jak na projekt i zaplanuj dokładnie, co i w jakie dni tygodnia będziesz robić.
Przygotowanie się do zmiany zawodowej może okazać się ważniejsze, od samej realizacji już zaplanowanych działań. Gdy bowiem zaplanujesz wszystko dokładnie, realizacja stanie się prosta. Działania będą następować jedne po drugich, porządkując w Twojej wyobraźni wszystko to, co musi się wydarzyć. Wyeliminujesz chaos i niepewność, co do własnych umiejętności. Wzrośnie Twoja odwaga do zmian i wzmocni się poczucie własnej wartości. To, co wydawało się niemożliwe, nagle zapisane i zaplanowane, okaże się dużo łatwiejsze.
Czy zmiana zawodowa w dojrzałym wieku w ogóle jest możliwa?
Oczywiście, że tak i ja jestem na to najlepszym przykładem. Moja zmiana zawodowa rozpoczęła się, gdy miałam 46 lat. Przebranżowienie, nowa wiedza, nowe umiejętności, szereg wyzwań i tematów, z którymi wcześniej wcale nie miałam do czynienia. Wszystkiego się nauczyłam – sama i z pomocą innych – rozwinęłam się wewnętrznie i śmiało mogę powiedzieć, że jestem teraz całkiem inną osobą.
Dojrzałość to idealny czas na zmiany zawodowe. My kobiety, mamy już szereg wyzwań za sobą, często nasze dzieci są samodzielne i nie musimy poświęcać im tyle czasu, co kiedyś. Nagle okazuje się, że tworzy się wolna przestrzeń na bycie bardziej sobą, realizowanie marzeń i pasji, na życie bez kompromisów, które kiedyś były nieodzowną częścią naszej codzienności. Aż żal nie wykorzystać tego czasu świadomie i dla siebie, a nie wbrew sobie.
Pozwolenie sobie na zmianę, czasami wbrew negatywnym opiniom bliskich (co ona wyprawia, niech pracuje spokojnie do emerytury) staje się nie lada wyzwaniem. Nie wszystkim kobietom udaje się postawić na własne marzenia. Nie wszystkie decydują się na pójście za głosem serca, zamiast za głosem wszelkich krytyków – tych zewnętrznych i tych wewnętrznych. To wymaga solidnej pracy nad poczuciem własnej wartości, asertywnością, a także konsekwencji w dążeniu do celu, mimo niesprzyjających okoliczności.
A zatem, kiedy, jak nie teraz? Kiedy pozwolić sobie na zmianę zawodową, jak nie w tym dojrzałym wieku, który daje nam perspektywę upływającego czasu, ale też możliwość skorzystania z naszej wewnętrznej siły, którą budowałyśmy przez całe dotychczasowe życie.