• Post author:
  • Post category:Biznes
  • Reading time:10 mins read

Odebrałam ostatnio wyjątkowy telefon. Zadzwoniła moja klientka, aby mi powiedzieć, że właśnie zrezygnowała z pracy na etacie. Teraz będę budowała ten biznes online, Pani Moniko – powiedziała – Tylko od czego mam zacząć? Pomocy! Pośmiałyśmy się trochę z powodu jej nastawienia. Sama była zaskoczona, jak ta decyzja o odejściu z etatu dodała jej skrzydeł i chęci do działania. Była w doskonałym nastroju, w gotowości do kreowania nowego życia. Jakieś pół roku temu pracowałyśmy nad jej obawami i lękiem związanym z porzuceniem pracy i oto teraz rozmawiałyśmy w zupełnie innych emocjach. Pojawiły się radość i ekscytacja. Ale …


Biznes online to nie bułka z masłem


Podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności biznesowej w formule online to pierwszy krok do niezależności i pracy, która sprawia radość i daje satysfakcję. Jednak biznes online to działalność, jak każda inna. Wymaga strategii, planu marketingowego, a przede wszystkim, dobrego pomysłu na siebie.

Ta praca daje możliwość kreowania rzeczywistości własnej i przyszłych klientów. Pozwala pracować tyle, ile zachcesz. Umożliwia pomaganie, dzielenie się wsparciem, a więc wszystko to, co wiele kobiet może i chce dawać innym. Taka praca ma masę zalet, ale wymaga doskonałej organizacji, ciągłego rozwoju, śledzenia trendów rynkowych i przede wszystkim bycia w sieci. Spędzania czasu w internecie, aby znaleźć klientów i dać im wartość. Jesteś na to gotowa? Moja klientka już była.


Kim możesz zostać, jeśli chcesz prowadzić biznes online?


Możliwości jest naprawdę sporo. Dziś chcę napisać o 5 zawodach – jeszcze kilka lat temu w ogóle o nich nie słyszano – dzięki którym możesz zacząć biznes online z niskim progiem wejścia finansowego na rynek. Niki próg wejścia oznacza w tym przypadku fakt, że nie musisz mieć kapitału – dużych pieniędzy, aby pracować i prawie od początku działalności zarabiać na utrzymanie swoje i swojej firmy. Na początek wystarczy, że będziesz miała komputer i dostęp do internetu oraz trochę oszczędności (lub pożyczkę) na zakup kursów, które szybko wprowadzą Cię w zakres umiejętności koniecznych do rozpoczęcia nowego zawodu. Chodzi o to, żebyś nie musiała szukać wiedzy na własną rękę, bo to wydaje się być tylko pozorną oszczędnością. Sięgając po darmową wiedzę, oszczędzisz pieniądze, ale stracisz mnóstwo czasu, który mogłabyś przeznaczyć na pracę.


1. Wirtualna asystentka

Wiele biznesów, które są prowadzone online, ale także stacjonarnie (lub w modelu mieszanym) nie wyobraża sobie dziś funkcjonowania bez wsparcia wirtualnej asystentki. Taka osoba to skarb. Wyręcza swoich klientów w przygotowaniu postów do mediów społecznościowych, sprawia, że ich skrzynki mailowe przestają wiecznie się zapychać od nadmiaru listów. Wirtualna asystentka prowadzi kalendarz, umawia spotkania, generuje faktury, utrzymuje kontakt z pozostałymi osobami, które wspierają firmę. Słowem, zapewnia wysokiej jakości usługi w tle, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale bez nich żadna firma nie będzie funkcjonować.

Jeśli myślisz o tym, aby zostać wirtualną asystentką, jesteś sumienna i zorganizowana, masz komputer i dostęp do internetu, to możesz zacząć wykonywać ten zawód już w najbliższym czasie. Postaw na kurs dla wirtualnych asystentek. Bez problemu znajdziesz taki w sieci. Możesz także skorzystać z mentoringu biznesowego, który polega na cyklu spotkań z kimś, kto już jest wirtualną asystentką i pomaga innym zacząć pracę w tym zawodzie. Takie indywidualne konsultacje bardzo szybko wprowadzą Cię w tajniki zawodu wirtualnej asystentki.


Stwórz biznes, aby odejść z etatu. Nie odwrotnie.


2. Integrator biznesu

Jeśli umiesz zarządzać dużymi projektami – a jest to umiejętność, którą wiele osób posiada odchodząc z etatu – możesz świadczyć usługi integracji biznesu. W skład takich usług wchodzi prowadzenie projektów biznesowych Twoich klientów. Dbanie o to, żeby zadania były wykonane w odpowiednim czasie. Zarządzanie zespołami wirtualnymi i stacjonarnymi. Nadzór nad kamieniami milowymi projektów. Dobry integrator biznesu jest w stanie rozwiązać wiele problemów pojawiających się w obszarze projektowym, na bieżąco sprawdza, czy cele są optymalnie realizowane i nie pozwala firmom swoich klientów zboczyć z obranego kursu.

Integrator biznesu dba o strony internetowe, zajmuje się marketingiem i promocją w social mediach, bez problemu stworzy skuteczny landing page, wesprze działania sprzedażowe. Dobry integrator biznesu to połączenie wirtualnej asysty z zarządzaniem projektowym w firmie klienta. To nieoceniona pomoc w prowadzeniu biznesu.


3. Specjalista ds mediów społecznościowych

Być może czujesz się na Facebooku, czy Instagramie jak ryba w wodzie. W takim razie możesz poszerzyć swoje umiejętności w tym zakresie i oferować klientom usługi dotyczące prowadzenia mediów społecznościowych. Z całą pewnością będziesz musiała nauczyć się obsługi reklam i całego panelu biznesowego Facebooka, ale do tej pracy także nie potrzebujesz niczego, poza komputerem, smartfonem oraz dostępem do internetu.

Specjalista ds mediów społecznościowych to zawód, który ma wiele wyzwań. Cały czas będziesz się rozwijać, poszerzając swoją wiedzę i świadcząc coraz bardziej kompleksowe usługi. Spektrum działań jest naprawdę ogromne. Popatrz na Tik-tok, który jeszcze nie tak dawno był zabawką dla dzieci, a dziś oferuje ciekawe treści od rozrywki do pomocy prawnej. I wiele osób widzi potrzebę, aby na nim być, ale nie ma na to czasu. Ty możesz ich w tym wyręczyć.


4. Copywriter i biznes online

Jeżeli pisanie jest Twoją mocną stroną, zacznij oferować usługi copywritingu. Możesz działać, jako freelancer, samodzielnie podejmując współpracę z klientami i np. pisząc dla nich blogi. Możesz także związać się z agencją copywriterską, która zrzesza osoby w tym zawodzie, zapewniając dostęp do klientów.

Jeśli masz wykształcenie związane z pisaniem, możesz także prowadzić biznes online, który polega na uczeniu pisania. To dziś również bardzo pomysłowa usługa. Wiele osób, które działają w sieci chce nauczyć się tworzyć dobre teksty, które zapewniają rozrywkę, dają wiedzę, ale także sprzedają.


5. Twórca stron internetowych

Jeśli masz wykształcenie techniczne, albo po prostu zawsze lepiej czułaś się w przedmiotach ścisłych, pomyśl, czy nie chciałabyś tworzyć stron internetowych dla swoich klientów. Popyt na taka usługę jest naprawdę duży. Z mojego doświadczenia wynika też, że dużo kobiet, które rozpoczynają biznes online, potrzebuje tylko prostej strony wizytówkowej. Te kobiety nie chcą same uczyć się, jak to zrobić, chcą komuś to zlecić. Stworzenie strony wizytówkowej przy użyciu WordPressa jest dość proste, o ile masz o tym jakieś pojęcie. Możesz ukończyć odpowiedni kurs i zacząć od budowania takich prostych stron i rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie, aby dojść do poziomu mistrzowskiego. Z czasem będziesz budować duże strony, łącząc je ze sklepami internetowymi przy zastosowaniu bardziej zaawansowanych technologii.

Wszystko zaczyna się od pierwszego kroku. Możesz zacząć biznes online, o ile przeanalizujesz swoje doświadczenie, umiejętności, mocne strony i predyspozycje. Reszty powinnaś się nauczyć. Nie zakładaj z góry, że czegoś nie umiesz. Myśl, jak się możesz nauczyć tego, czego potrzebujesz. Zacznij od zdobycia informacji o obszarze, w którym chcesz zacząć działać. Zrób listę własnych kompetencji oraz wiedzy do zdobycia i zacznij działać. Mając podstawowe sprzęty, takie jak komputer i smartfon możesz mieć własny biznes online. Jakie wymówki jeszcze Cię powstrzymują?


Chcesz nauczyć się, jak prowadzić biznes online?

Zapisz się na sesję coachingową i porozmawiaj o tym ze mną:

biznes online

Dodaj komentarz