Pracujesz na etacie i czujesz, że to nie jest miejsce dla Ciebie? Zastanawiasz się jak odejść z etatu z pomysłem na siebie, ale nie wiesz, co mogłabyś robić? Jak miałabyś zbudować biznes, skoro nie masz w sobie tego „czegoś”? Spokojnie! Twój pomysł jest w Tobie i czeka na odkrycie. Za chwilę poszukamy go razem.


Jak odejść z etatu i wykorzystać swoje pasje?


Pasja to coś, co Cię nakręca. Co sprawia, że w kółko możesz mówić o rzeczach, które Cię zajmują. Pasja to coś, co zachęca do ciągłego rozwoju. Mając pasję, nigdy się nie nudzisz. Z niecierpliwością kończysz pracę na etacie, wybiegasz z firmy i lecisz robić to, co uwielbiasz. Tym właśnie jest pasja – to niekończący się powód do lepszego i bardziej spełnionego życia.

A gdyby tak przekuć pasję w biznes? Gdyby tak zastanowić się, jak odejść z etatu z pomysłem na siebie i zbudować biznes oparty na pasji?

Moim pierwszym biznesem był sklep z herbatą. Kocham dobrą herbatę i postanowiłam wykorzystać moją pasję do niej, kreując biznes. Otworzyłam zatem sklep. Muszę Ci się przyznać, że poszłam wtedy trochę na żywioł. Nie przemyślałam wszystkiego i popełniłam wiele błędów. Ale ile się nauczyłam! To jest bezcenne. Ostatecznie pandemia pokazała mi, że sklep stacjonarny w dzisiejszych czasach to nie jest coś, o czym marzę. Poczułam też, że bardziej potrzebuję niezależności, a moją wewnętrzną misją jest pomaganie innym. Dlatego kolejny mój biznes to coaching i raczej nieprędko się to zmieni.

Wracając do tematu. Jeśli tylko zechcesz, możesz na podstawie swojej pasji wykreować biznes. Możesz robić to, co kochasz i możesz prosperować.


A co, jeśli nadal nie wiem, co chcę robić?


Zastanów się, co jest dla Ciebie wartościowe? Jakie wartości spowodują, że zechcesz zaangażować się w dany projekt i go realizować? Poszukaj przykładów ze swojej pracy na etacie. Co sprawia Ci radość? Dlaczego odczuwasz, jako wartościowe jedne zadania, a inne niekoniecznie? W jakich działaniach odnajdujesz sens i prawdziwą siebie?

| Przeczytaj inny artykuł na temat poszukiwania swoich wartości.

Twoje wartości, nawet, jeśli nieuświadomione, są doskonałą pomocą, aby odkryć, co mogłabyś robić. Warto rozpocząć poszukiwania właśnie od określenia tego, czym chcesz kierować się w życiu. Intuicyjnie podążasz w pewnych kierunkach, a w innych podążać nie masz ochoty. Przyjrzyj się sobie i nazwij swoje wartości. One pomogą Ci także spojrzeć na siebie z punktu widzenia własnych potrzeb. Tam, gdzie są wartości, tam czujesz zaspokajanie potrzeb. Być może właśnie ten proces odkrywania siebie zaprowadzi Cię dalej. Od pytania, które dziś sobie zadajesz – jak odejść z etatu? – do kolejnego – kiedy odejść?


Wszystko, co najlepsze, masz w sobie. Pamiętaj o tym!


Gdzie rozpocząć poszukiwanie pomysłu na siebie? Warto zacząć od swojego wnętrza. Od tego, co jest dla Ciebie ważne i od pasji, która jest Twoją radością. Ale także od Twojej osobowości, czyli od tego, jaka jesteś – czego chcesz, a czego nie chcesz.

Odpowiedź na to drugie pytanie – czego nie chcesz – może być w rzeczywistości najbardziej pomocna. Jeśli trudno jest Ci określić, co chciałabyś robić, to spróbuj odwrócić ten proces. Weź kartkę i zapisz, czego nie chcesz robić. Jak nie chcesz pracować. Co najbardziej Ci przeszkadza obecnie, w pracy na etacie. Tu mogą się pojawić bardzo ciekawe odpowiedzi, dzięki którym lepiej poznasz siebie. Odpowiedzi, które szybko pozwolą Ci zrozumieć, jak nie chcesz żyć i jak nie chcesz pracować. A wtedy będziesz już tylko o krok od tej wiedzy, głęboko w Tobie ukrytej, która powie Ci, kim naprawdę jesteś, do czego zostałaś stworzona i jaką pracę lub biznes powinnaś wybrać, aby były zgodne z Twoimi wartościami i z Tobą.

Dodaj komentarz