Nie jestem zwolenniczką rzucenia etatu w złości i bez planu na swoją przyszłość. I choć czasami takie rozwiązanie jest praktykowane, to ja uważam je za najgorsze z możliwych. Nie musisz podejmować decyzji w złych emocjach, możesz odejść z etatu z planem na swój biznes. Powiem więcej – możesz zacząć tworzyć swoją firmę, gdy wciąż pracujesz na etacie. Praca na etacie i działalność gospodarcza mogą iść w parze. Gdy już zechcesz rzucić etat, będziesz miała fundament własnego biznesu i płynnie przeskoczysz z jednej pracy do drugiej – tym razem tej, w której będziesz własnym szefem.


Żeby odejść z etatu, potrzebujesz poczucia bezpieczeństwa


Lęk o przyszłość własną i swojej rodziny jest niesamowicie ludzki. Chyba każda z nas taki lęk odczuwa. Potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa i pewności, że zmieniając swoje życie i pracę, nie stanie się to kosztem naszych bliskich. Żeby odejść z etatu w poczuciu zadbania o ten aspekt, potrzebna jest poduszka finansowa oraz zalążek nowego biznesu. Wtedy ze spokojem można wziąć się do pracy, rozwijać własną firmę i móc utrzymać siebie i rodzinę.

Bez poczucia bezpieczeństwa i w strachu o jutro nie będziesz mogła pracować z lekkością. Odbierzesz sobie całą radość z tworzenia czegoś nowego i z własnej pracy. Z jednego miejsca, którego nie lubiłaś – etatu, przeniesiesz się do innego – własnego biznesu, który będzie Cię frustrować tak, jak poprzednie. W stresie nie zadbasz o potrzeby swojej firmy i osłabisz ten najważniejszy jej zasób, czyli siebie.

A przecież właśnie po to chcesz pożegnać się z etatem, żeby praca przynosiła ci radość. Dawała poczucie spełnienia i satysfakcji, a nie dokładała kolejnych lęków.

O tym, jak odejść z etatu, minimalizując lęki i obawy przeczytasz w innym artykule, zamieszczonym w Czytelni.


Budowa biznesu to proces


Rozkręcanie własnej firmy trwa. Czasu wymaga przygotowanie do jej uruchomienia, np. budowa strony internetowej. Czasu wymaga także Twój przyszły klient. Oczekuje on bowiem, że trochę lepiej Cię pozna, zanim coś od Ciebie kupi. Dzisiejszy biznes opiera się na relacjach. Bez relacji można sprzedawać towary pierwszej potrzeby (choć przyjemnie byłoby znać panią z piekarni, do której chodzimy o poranku). Każdy inny towar, a w szczególności usługę, sprzedaje się na podstawie relacji. Żeby zbudować relacje, musisz poświęcić na to czas. Dlatego, im szybciej zaczniesz, tym Twoje relacje będą bardziej zaawansowane w momencie, gdy zaczniesz oferować swoje towary i usługi.

Najprzyjemniej kupuje się od ludzi, których lubimy. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Gdy kogoś lubisz, z przyjemnością zostawiasz u niego swoje pieniądze. Pomyśl o sklepach, do których codziennie wstępujesz. Czy są wśród nich takie, do których chodzisz, żeby zamienić kilka słów ze sprzedawcą? A czy kupiłaś kiedyś kurs online? Czy twórcą tego kursu była osoba, którą wcześniej poznałaś i polubiłaś?

Każdy zakup, bez względu na to, jakie dobra chcesz oferować, jeśli zostanie poprzedzony zbudowaniem relacji Twojej z potencjalnymi klientami, ma szansę zakończyć się sukcesem. Prowadzenie biznesu to zarabianie. Zarabianie to sprzedaż. Rozumiesz już, jak działa ten mechanizm? Czy z tego punktu widzenia połączenie pracy na etacie i działalności gospodarczej wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem?


Zacznij już dziś budować relacje ze swoimi przyszłymi klientami.


Zacznij już teraz. Wygospodaruj czas, w którym poświęcisz się budowaniu relacji, aby oprzeć na nich swoją przyszłą firmę. Wtedy Twój biznes zacznie się rozwijać jeszcze wtedy, gdy będziesz pracować na etacie. Natomiast, gdy rzucisz etat, będziesz miała solidny fundament, na którym będziesz dalej budować, tworzyć i rozwijać swój biznes.

Jeśli podoba Ci się pomysł zbudowania sobie nowego miejsca pracy, gdzie będziesz własnym szefem, jeszcze wtedy, gdy pracujesz w starym miejscu, właśnie na etacie, to zapraszam Cię na bezpłatną sesję konsultacyjną, podczas której porozmawiamy o tym, jak zabrać się do tworzenia biznesu. Dowiesz się od czego zacząć oraz jak działać, żeby mieć najlepsze efekty teraz i w przyszłości.

Taką wiedzę będziesz mogła od razu wdrażać w życie. Podaruj sobie pół godziny wartościowej wiedzy, klikając w zdjęcie poniżej:

jak odejść z pracy

Dodaj komentarz