Spotkała mnie niedawno ogromna przyjemność. Byłam gościnią w podcaście „Biznes bez spiny”, którego gospodynią jest Małgosia Gabryś. W tym wywiadzie mówiłam o tym, jak przygotować się do odejścia z etatu. Było to dla mnie niezwykle emocjonujące wydarzenie, ponieważ bardzo dużo mówiłam o sobie i dzieliłam się swoimi doświadczeniami. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak nie przywykłam do tego, aby mówić o sobie publicznie:) Możesz od razu przejść do słuchania podcastu na iTunes lub na Spotify.

W wywiadzie mówiłam o tym, jak wygląda etap planowania przechodzenia z etatu do biznesu – co jest ważne, o czym trzeba pamiętać, co wspiera, jakie są pułapki i jak sobie z nimi radzić. Opowiedziałam moją własną historię: jak ja odchodziłam z etatu, w jakiej atmosferze się to odbywało i co dziś zrobiłabym inaczej.

Jak przygotować się do odejścia z etatu?

Przede wszystkim, możesz znajdować się w jednej z dwóch sytuacji. Pierwsza z nich, to sytuacja, w której chcesz odejść z etatu i wiesz, co chcesz robić w swoim biznesie. Męczy Cię etat, ale brakuje Ci odwagi, żeby odejść i zacząć biznes oraz nowe życie. Jednocześnie masz w miarę klarowną wizję tego, co mogłabyś robić, gdyby starczyło Ci odwagi do odejścia z obecnej firmy. Jak przygotować się do odejścia z etatu w takim przypadku? Możesz zrobić sobie plan działania i podzielić go na jak najmniejsze kroki. Takie, które nie spotęgują lęku, który już i tak masz w sobie.

Równolegle możesz zająć się rozwojem osobistym, aby wzmocnić poczucie własnej wartości. Czytaj książki rozwojowe, pójdź na kurs, który pomoże Ci odkryć w sobie odwagę, skorzystaj z terapii, z pomocy coacha. Słowem poszukaj wsparcia na zewnątrz. Jeśli masz wsparcie w rodzinie, wśród bliskich, to wspaniale. Jeśli nie, poszukaj go w internecie, choćby w grupach na FB.

Kolejna sytuacja, to taka, w której widzisz, że etat to nie jest miejsce dla Ciebie. Nie lubisz swojej pracy i w ogóle czujesz, że wolałabyś stać się swoim własnym szefem. Jednak nie masz pomysłu na to, co mogłabyś robić. Albo masz tych pomysłów zbyt wiele i nie jesteś pewna, co wybrać. Wtedy przygotuj listę Twoich wartości, na których chciałabyś oprzeć swój biznes. Jak to zrobić, przeczytasz w tym wpisie. Ponadto zastanów się, co lubisz robić. Co lubiłaś robić, jako dziecko? Do czego zawsze Cię ciągnęło, ale nie miałaś na to czasu i przestrzeni? Być może tam kryje się Twój sposób na biznes? Jest wiele biznesów kobiecych zbudowanych z pasji. Czemu Twój nie miałby być kolejnym?

Nie chcę zdradzać wszystkich tematów, które poruszyłam w wywiadzie, przeprowadzonym przez Małgosię Gabryś w tym odcinku podcastu Biznes bez spiny.

Podsumowując, wskakuj na swoją ulubioną platformę podcastową i posłuchaj, jak przygotować się do odejścia z etatu. Możesz też wysłuchać podcastu na stronie Małgosi.

A może ten temat zainteresuje kogoś innego?

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz