Decyzja o odejściu z etatu nie jest decyzją łatwą do podjęcia. A nam, kobietom, jeszcze trudniej ją podjąć, niż mężczyznom. Nasze poczucie odpowiedzialności za rodzinę i za dzieci jest na tak wysokim poziomie, że tworzymy sobie w głowie negatywne scenariusze z gatunku – a co, jeśli się nie powiedzie? Jak odejść z etatu, gdy czasy są niepewne? Na to nakłada się bardzo często niska samoocena i brak wiary w siebie. Daje to mieszankę, która nie wspiera decyzji o rezygnacji z pracy w miejscu, w którym nie chcemy pracować, ale boimy się z niego odejść z powodów opisanych powyżej.
Przygotuj się na nowe i zaplanuj, jak odejść z etatu
Gdy ja odchodziłam z etatu, moje dzieci były już dorosłe, nie miałam więc poczucia, że zabraknie mi pieniędzy na ich wychowanie. Po prostu ten etap miałam już za sobą. Myślę, że właśnie z tego powodu nie podjęłam tej decyzji wcześniej. Podobnie, jak większość kobiet, bałam się braku stabilizacji, gdy dzieci były małe. Dlatego doskonale rozumiem te z nas, które zmagają się z podobnymi dylematami.
Gdybym miała cofnąć czas, to pewnie nie zmieniłabym terminu odejścia z etatu. Z mojego punktu widzenia podjęcie tej decyzji w dojrzałym wieku było w porządku. Jednocześnie bardzo podziwiam młode mamy, które budują swoje biznesy z dzieckiem na ręku. Jedno, co bym zmieniła w moim przypadku, to sposób, w jaki się do tego odejścia przygotowałam. Opowiem Ci o moich błędach i podpowiem, jak możesz ich uniknąć.
Jak więc przygotować się do odejścia z etatu i budowy własnego biznesu?
Otóż po pierwsze, możesz zacząć budować solidny fundament swojego biznesu wciąż pracując na etacie. Tak właśnie bym teraz postąpiła, gdybym mogła cofnąć czas. Zaczęłabym budować podwaliny swojej firmy jeszcze wtedy, gdy pracowałam i odczuwałam względne bezpieczeństwo finansowe. Dzisiejsze czasy, bogate w nowe technologie oraz dostęp do internetu i mediów społecznościowych, niezwykle sprzyjają takiemu właśnie podejściu.
Zalety zbudowania fundamentu pod biznes podczas pracy na etacie są nie do przecenienia. Możesz zrobić wiele rzeczy:
- opracować i usystematyzować swój pomysł na biznes,
- zacząć działać w mediach społecznościowych i przyglądać się swoim potencjalnym, przyszłym klientom,
- zdobyć wiedzę o możliwych formach działalności biznesowej,
- przygotować biznes plan, aby mieć poczucie, że zadbałaś o bezpieczeństwo finansowe swojej przyszłej firmy,
- i w końcu – jeśli brakuje Ci odwagi oraz pewności siebie – to możesz małymi krokami zbudować w sobie poczucie własnej wartości.
To wszystko pozwoli Ci już niedługo być swoim własnym szefem i pracować zgodnie z własnymi wartościami.
Jak odejść z etatu bez lęku?
Przeprowadziłam już wiele spotkań, podczas których pomogłam moim klientkom rozpocząć budowanie fundamentu pod biznes, równolegle z pracą na etacie. I wszystkie te wspaniałe kobiety, gdy zaczęły tworzyć coś własnego, bazując na poczuciu bezpieczeństwa, które towarzyszy pracy etatowej, zgodnie przyznają, że takie działanie niesamowicie wzmocniło je mentalnie. Dodało im odwagi do działania i sprawiło, że zaczęły wierzyć w siebie i swoje możliwości. Uwierzyły własnym pomysłom i zaczęły je realizować. To była, w ich opinii, niezwykła przemiana.
Jeśli chcesz doświadczyć wsparcia innych kobiet, które uczą się, jak żyć odważnie i realizować swoje marzenia, to dołącz do naszej grupy na Facebooku: KOBIETA SPEŁNIONA
Mocne poczucie własnej wartości i wiara w pomysł na biznes, obniża poziom lęku, który odczuwamy, gdy zastanawiamy się, jak odejść z etatu. Wzmacniając się wewnętrznie, budujemy pewność siebie, która będzie naszym kapitałem na przyszłość. Wierz mi, gdy zaczniesz prowadzić własny biznes, ta wewnętrzna siła bardzo Ci się przyda.
Przygotuj fundament dla swojego przyszłego biznesu
Jeśli myślisz o tym, jak odejść z etatu, ale zmagasz się z niepewnością i problemami, o których napisałam powyżej, to właśnie dla Ciebie przygotowałam bezpłatną konsultację, podczas której odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania. Nie przegap tej możliwości. Z serca zapraszam: