Czy zdarzyło Ci się kiedyś długo pracować nad jakimś projektem, bez końca go poprawiając? A może Twoje życie i praca są pasmem niedokończonych projektów, które nie mogą ujrzeć światła dziennego, ponieważ nie są, w Twojej opinii, dość dobre? Jeśli tak, to przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakie są objawy perfekcjonizmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest perfekcjonizm?
  • Jakie są objawy perfekcjonizmu?
  • Jak sobie z nim poradzić?

Czym jest, a czym nie jest perfekcjonizm?


Możesz myśleć, że perfekcjonizm to cecha, która zasługuje na pochwałę. Bo przecież dobrze jest mieć wszystko ogarnięte w 100%, dopracowane i wypieszczone. Jest jednak różnica pomiędzy wykonaniem projektu najlepiej, jak potrafisz, a dążeniem do nierealistycznie wysokich standardów, których nie jesteś w stanie spełnić.

Perfekcjonizm oznacza narzucanie sobie wysokich i coraz wyższych standardów, które są nierealne do spełnienia.
Nie jest perfekcjonizmem dbanie o jakość przy zachowaniu realnych standardów realizacji projektów.

Rozumiesz różnicę?

Objawy perfekcjonizmu dotyczą życia, pracy, biznesu. Są to cechy, które przeszkadzają na każdym etapie życia. Dlatego perfekcjonizm to cecha, której jak najprędzej powinnaś się pozbyć …. jeśli chcesz mieć dobre i satysfakcjonujące życie.

Praca z lekkością – czyli przeciwieństwo perfekcjonizmu – pozwoli Ci rozwijać się wewnętrznie i dążyć do stanu, w którym żyjesz i pracujesz w zgodzie ze sobą.

Praca z lekkością, oznacza zgodę na przyjęcie standardów, które jesteś w stanie spełnić. Łącznie z zaakceptowaniem efektów swojej pracy, która – uwaga! – może Ci się wydawać początkowo niedostatecznie wykonana.


Jakie są objawy perfekcjonizmu?


Jeśli skupiasz się na osiągnięciu ideału, który nie istnieje, to zmuszasz swój organizm do ciągłego funkcjonowania na najwyższych obrotach. Starasz się spełnić standardy, które są tak wyśrubowane, że aż nierealne. Nigdy nie jesteś zadowolona z efektów swojej pracy. Twoja energia przepala się na poszukiwaniu nieosiągalnego ideału. Masz poczucie, że tak nie da się żyć – będąc wiecznie niezadowoloną z siebie i z otoczenia. Jednak nie potrafisz inaczej. Zobaczmy, jakie są objawy perfekcjonizmu i czy dotyczą także Ciebie:

  • Jesteś do przesady dokładna. Wielokrotnie czytasz swoje treści, bez końca sprawdzasz maile przed wysłaniem, kontrolujesz działania innych i wciąż wydaje Ci się, że sama zrobiłabyś coś lepiej.
  • Masz problem z delegowaniem zadań. Przecież nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak Ty.
  • Twoja reakcja na krytykę powoduje bardzo silne emocje, które wydają się być nie do wytrzymania.
  • Odczuwasz ciągły lęk przed porażką. Tworzysz scenariusze, co będzie, gdy Ci się nie uda.
  • Boisz się, że popełnisz błąd. W nieskończoność sprawdzasz poprawność tego, co zrobiłaś.
  • Twoje poczucie własnej wartości jest zależne od opinii innych.
  • Prokrastynujesz. Odwlekasz wykonywanie zadań, a potem działasz w ostatniej chwili pod presją czasu.
  • Nie dajesz innym przestrzeni do działania po swojemu. Uważasz, że Twoje sposoby są lepsze.
  • Masz trudności z podejmowaniem decyzji. Trudno Ci rozstrzygnąć, która decyzja będzie najlepsza.
  • Ignorujesz sygnały, które daje Ci ciało. Twoja energia jest na wyczerpaniu, ale Ty zdajesz się nie dostrzegać napięcia, w którym funkcjonujesz.
  • Cierpisz na syndrom oszusta. Nie wierzysz we własne możliwości, mimo swoich wcześniejszych sukcesów. Boisz się, że inni w końcu zorientują się, jaka jesteś naprawdę.

Perfekcjonizm zawsze jest związany z nadmiernym stresem. Ideały nie istnieją, dlatego skazujesz się na ciągłe poczucie niezadowolenia, złość, pobudzenie, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń.


Co, zamiast perfekcjonizmu?


A gdyby tak pozwolić sobie na bycie wystarczająco dobrą?

Choć objawy perfekcjonizmu są uciążliwe, to jednak poradzenie sobie z nimi jest możliwe. Oczywiście, wymaga to czasu i pracy, ale jeśli poświęcisz te dwa zasoby, wkrótce będziesz:

  • odczuwała więcej satysfakcji z życia,
  • cieszyła się lekkością w życiu i pracy,
  • pracowała mniej, osiągając więcej,
  • robiła to, co kochasz,
  • czuła się dobrze ze sobą.

Co zatem zrobić, aby zminimalizować objawy perfekcjonizmu i poczuć się lekko w swoim życiu?

  1. Skonfrontuj się ze swoim perfekcjonizmem. Poznaj objawy, nazwij te, które dotyczą Ciebie i podejmij decyzję, że już czas coś z nimi zrobić.
  2. Załóż dziennik perfekcjonistki i przez co najmniej 7 dni zapisuj myśli, emocje i działania, które są związane z Twoim perfekcjonizmem.
  3. Popatrz na sporządzone notatki okiem kogoś z zewnątrz, tak, jakbyś była tylko obserwatorem. Zacznij prowadzić dialog ze swoimi myślami i emocjami. Np.: Co się stanie, gdy wypuszczę ten projekt bez dalszych poprawek? Jakie jest prawdopodobieństwo, że zostanie przyjęty? Czy jest prawdą, że projekt może być idealny? Czy istnieją idealne projekty? Czy jeden błąd w projekcie oznacza moją porażkę? Czy błąd oznacza brak akceptacji innych?
  4. Odwróć niewspierające Cię myśli. Przeformułuj je na wspierające. Np.: Nawet, jeśli popełnię błąd, to nie oznacza, że przestanę być akceptowana w zespole. Mogę się pomylić i wciąż liczyć na wsparcie innych.
  5. Świadomie testuj perfekcjonizm w swoim środowisku. Np. wypuść projekt i zapytaj współpracowników, co o nim sądzą. Czy widzą w nim jakieś błędy?

Powyższe ćwiczenia mają Cię doprowadzić do stanu, w którym uznasz, że „wystarczająco dobrze” znaczy więcej, niż „idealnie”. Ponieważ, jak powiedziałam na wstępie – idealne nie istnieje.

Jeżeli samodzielna praca nad perfekcjonizmem wydaje Ci się zbyt trudna i wolisz zmierzyć się z jego objawami w bezpiecznej atmosferze, to proces coachingowy może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, aby poprawić jakość życia i pracy.

Umów się na kawę online i sprawdź, jak mogę Ci pomóc wygrać z Twoim perfekcjonizmem.

coaching online

Przeczytaj, jak coaching biznesowy poskramia perfekcjonizm w pracy.

Kiedy perfekcjonizm staje się niebezpieczny? O tym możesz przeczytać na stronie Twojego Stylu.

Dodaj komentarz