• Post author:
  • Post category:Praca
  • Reading time:7 mins read

Gdy zastanawiam się nad tym, czym jest życie w zgodzie ze sobą, to pojawia się myśl o ufaniu własnej intuicji. Pracowałam dla kogoś ponad 18 lat i przez większą część tego czasu wiedziałam, że praca na etacie nie jest dla mnie. Czułam, że chcę pracować na własny rachunek – kreować, a nie odtwarzać. Jednak musiało minąć wiele lat, zanim odważyłam się podążać za intuicją, która mi to podpowiadała. Bardzo bałam się zaufać sobie i brakowało mi wiary w moje pomysły.

A jak jest w Twoim przypadku? Ufasz swojej intuicji i podążasz za nią? Czy obawy wygrywają i zwlekasz, tak jak kiedyś ja zwlekałam z budowaniem własnego biznesu?


Dyskomfort, który daje Ci praca na etacie vs niepewność związana z budowaniem biznesu


Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie oznacza, że praca na etacie nie spełnia Twoich oczekiwań, nie daje Ci satysfakcji i nie zaspokaja Twoich wartości. Żyjesz więc w pewnym dyskomforcie, który, jak sama wiem z doświadczenia, raz jest większy, a raz mniejszy, ponieważ jeśli boisz się odważnych zmian w życiu, to sama sabotujesz swoje działania, które podpowiada Ci Twoja intuicja.

Ale zadaj sobie następujące pytanie. Czy ten dyskomfort, który odczuwasz jest na tyle duży, aby go przerwać? Zastanów się, czego najbardziej obawiasz się w rzuceniu etatu. Co najbardziej Cię straszy do tego stopnia, że nie decydujesz się na działania, które uwolnią Cię od odczuwanego dyskomfortu? I zważ obie te rzeczy. Postaw na jednej szali wszystkie negatywne emocje, które odczuwasz w pracy na etacie, a na drugiej szali umieść swoje obawy. Co jest większe? Co więcej waży?

Zauważ, że zawsze będziesz odczuwać pewne obawy. Jakiś rodzaj lęku i dyskomfortu, czy niepewności towarzyszy wszystkiemu w naszym życiu. Jednak to od Ciebie zależy, czy będzie to dyskomfort, na który nie masz wpływu, czy będzie to konstruktywny lęk, którego pokonywanie doprowadzi Cię krok po kroku do pracy jaką chcesz mieć i do wykonywania rzeczy, do jakich zostałaś stworzona. Do pracy, do której masz powołanie i którą będziesz wykonywała z sercem i pasją. A więc, który dyskomfort jest większy w Twoim przypadku?


Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby zniknęły wszystkie bariery, które teraz widzisz przed sobą?


Spróbuj wyobrazić sobie sytuację idealną, w której nie istnieje żadna bariera, jaką dziś sobie wyobrażasz, jaką stawiasz przed sobą. Co byś robiła, gdyby nie było żadnych przeszkód, szczególnie tych wewnętrznych w Tobie? Twoich wewnętrznych sabotażystów. Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby to wszystko zniknęło? Poświęć chwilę czasu, aby szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie. A następnie przyjrzyj się barierom, które kreujesz i pomyśl, czy to byłoby takie trudne, gdybyś chciała je pokonać? Postaw sobie wyżej poprzeczkę i zastanów się, czy dasz radę ją przeskoczyć. Jakiej pomocy potrzebujesz, aby to zrobić? Same pytania, prawda? Ale odpowiedź na nie jest niezbędna do tego, abyś mogła zmienić swoje życie.


Jak odważnie kreować zmiany, aby praca na etacie była tylko wspomnieniem?


Wykonaj następujące ćwiczenie.

Wyobraź sobie, że masz 70 lat i wnuki proszą Cię, abyś opowiedziała im historię swojego życia. Z czego będzie się składała Twoja opowieść? Czy będzie w niej mowa o pracy, jaką wykonywałaś? Będziesz miała czym się pochwalić? Czy raczej postarasz się unikać tego tematu, bo tak niewiele dobrego będzie do powiedzenia?

To spojrzenie na swoje życie z perspektywy starszej pani ma jeden cel. Mianowicie chodzi o to, abyś dziś stworzyła wizję życia, jakim możesz się pochwalić. Jeśli ta inspiracja do Ciebie nie przemawia i nie potrafisz stworzyć wizji swojego życia w ten sposób, to polecam Ci inną metodę, z którą możesz się zapoznać, zapisując się na mój darmowy audio kurs „Pierwsze kroki do odejścia z etatu i zbudowania własnego biznesu”. Możesz zapisać się na niego tutaj. W kursie znajdziesz lekcję i ćwiczenie poświęcone tworzeniu wizji. Jakkolwiek nie podejdziesz do tematu: stwórz klarowną wizję swojego życia.


Co możesz zrobić już dziś, aby przybliżyć się do swojej wizji?


Gdy już stworzysz wizję życia, z którego możesz być dumna, zastanów się, co zrobić, aby się do tej wizji przybliżyć. Jakie mogą być kolejne kroki? Czy da się ułożyć te kroki w plan działania? Zapisuj wszystkie swoje pomysły w zeszycie. Następnie przygotuj plan, który mógłby być zrealizowany, zakładając, że odejdziesz z etatu i będziesz budować swój biznes. Czytaj sporządzone notatki i karm się swoją wyobrażoną przyszłością. Obiecuję, że już samo myślenie o tym, jak żyć inaczej, mieć inną pracę i pracować w zgodzie ze sobą – to zaprowadzi Cię do kolejnych pomysłów, co możesz zrobić, aby swoje wymarzone życie osiągnąć. Nie daj umysłowi zapomnieć o tej wizji, przywołuj wyobrażenie idealnego życia, a to poprowadzi Cię do działania. Sposoby, jak żyć w zgodzie ze sobą zaczną pojawiać się w Twojej głowie.

Jeśli nadal nie wiesz, jak zabrać się do takiej rewolucji życiowej – odejścia z etatu i budowania własnego biznesu – spotkaj się ze mną online. Po prostu kliknij w poniższy obrazek, a wspólnie zajmiemy się rozwiązaniem Twojego problemu.

praca na etacie

Dodaj komentarz