Planowanie finansów we własnej firmie to jeden z priorytetów. Jeśli dopiero zaczynasz tworzyć biznes, potrzebujesz prostego biznes planu, który pozwoli Ci się zorientować, ile możesz zarobić na swoim pomyśle. A zatem, jak stworzyć biznes plan i nie napracować się przy tym zbyt wiele? Czytaj dalej 👇
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak stworzyć biznes plan dla swojego biznesu, nawet, jeśli wiedza finansowa nie jest Twoją mocną stroną.
- Jakie dane będą niezbędne, a bez jakich możesz się obyć.
- Jak oszacować przychody i koszty Twojej działalności?
- Jak wyciągać wnioski i dopasować biznes plan do swojej wizji biznesu?
Jak stworzyć biznes plan, jeśli nie znam się na finansach?
Budując mały biznes nabywasz szereg nowych umiejętności. Tak to już jest, że na początku jesteś i szefową i pracownikiem od wszystkiego. Nie tylko dwa w jednym, ale kilka w jednym 🤣. Nie ma w tym nic złego, ani przerażającego. Wszystkie tak właśnie zaczynamy działalność na swoim. Jest to doskonała szkoła i przedsmak tego, czym w rzeczywistości jest własny biznes. Ale, bez obaw, nawet jeśli nie znasz się na finansach, możesz nauczyć się, jak stworzyć biznes plan dla swojej firmy. Nie jest to wcale aż tak skomplikowane, jak się wydaje. Wiele rzeczy można zrobić samemu. Znam kilka osób, które z sukcesem same prowadzą księgowość dla swojej firmy, w czym pomagają im takie portale, jak iFirma lub Fakturownia.
Być może pracując na etacie, spotkałaś się z tym, jak wygląda biznes plan w dużej firmie i pamiętasz, że miał on mnóstwo linijek, skomplikowanych formuł liczących i do tego był potężnym arkuszem excel’owym. Wydawał się nie do ogarnięcia, prawda? Tym razem nie chodzi nam o taki trudny do zrozumienia formularz, ale o dość prostą tabelę, która będzie zawierać koszty, których poniesienia się spodziewasz oraz planowane przychody, które powinnaś oszacować. To wszystko. Naprawdę biznes plan w małym biznesie nie ma nic wspólnego z tamtym korporacyjnym. A więc, nie masz się czego bać. Dasz sobie radę. A ja postaram się Ci pomóc.
Jakich danych potrzebujesz, aby biznes plan był przydatny dla Twojej firmy?
Nie potrzebujesz mnóstwa danych, o ile Twój biznes plan nie ma posłużyć do zdobycia dofinansowania na działalność gospodarczą i nie będzie podlegał ocenie urzędników. W takim przypadku powinnaś stosować się do wytycznych programu, z którego ubiegasz się o dofinansowanie. Taki biznes plan to zupełnie inna para kaloszy i nie o tym dziś mówimy.
Jeżeli przygotowujesz biznes plan dla siebie, prawdopodobnie robisz to po to, żeby oszacować swoje przyszłe zarobki. Żeby to zrobić, potrzebujesz mieć właściwie tylko dwie zmienne, które wystąpią w biznes planie i będą składały się na Twój dochód. Są to przychody i koszty. Gdy już je będziesz miała, wykonasz bardzo proste działanie – od przychodów odejmiesz koszty i w ten sposób obliczysz swój dochód. To nie jest trudne, prawda? „Proste, jak budowa cepa”, jak mawiał mój dziadek 😉
A zatem, odpowiedź na pytanie, jak stworzyć biznes plan, zawiera się w dwóch kategoriach, którymi są Twoje szacunkowe koszty i przychody. Naprawdę proste.
Jak łatwo oszacować koszty działalności biznesu?
Zrób listę kosztów, a następnie poszukaj w internecie odpowiednich wielkości. Ile wynosi składka ZUS dla preferowanego przez Ciebie rozliczenia? Jakie podatki będziesz płacić? Czy będzie Cię obowiązywał VAT? Jakie prace od początku chcesz zlecić i ile te usługi mogą kosztować? Zbierz wszystkie potrzebne Ci dane i wpisz do prostej tabeli, na przykład według tego wzoru:
Jak oszacować kwotę przychodów?
To jest równie nieskomplikowane działanie. Wypisz wszystkie produkty, które chcesz sprzedawać lub usługi, które masz zamiar świadczyć na rzecz swoich klientów. Wyceń je jednostkowo i oszacuj wolumen planowanej sprzedaży. Wszystko robisz w ujęciu miesięcznym, żeby było Ci łatwiej. Następnie powielasz tabelę, aby powstało 12 miesięcy i masz biznes plan na cały rok.
Teraz czas na podsumowanie biznes planu i wnioski
Jak już zostało powiedziane, gdy od przychodów odejmiesz koszty, uzyskasz planowany dochód. Jeśli jest to kwota, która Cię nie satysfakcjonuje, warto wykonać analizę cen oraz ilości sprzedaży. Czy dobrze wszystko oszacowałaś? Co możesz zmienić, żeby kwota dochodu była dla Ciebie zadowalająca?
Pamiętaj, że jesteś na etapie szacowania. W tej chwili wszystkie cyfry mogą ulec zmianie. To Ty kreujesz swój biznes plan i to od Ciebie zależy, jak on będzie wyglądał. Czy stać Cię na wszystkie koszty, które uwzględniłaś? Może z czegoś zechcesz zrezygnować, żeby mogła wzrosnąć kwota planowanego dochodu? A może masz poduszkę finansową na odpowiednim poziomie i zechcesz przeznaczyć dodatkowe środki na początkowy, szybki rozwój firmy?
Cokolwiek postanowisz, pamiętaj, że nie tworzysz biznes planu po to, żeby popracować z tabelką. Tworzysz go po to, żeby od początku móc profesjonalnie zarządzać swoją firmą.
Informacje, które przydadzą się, kiedy wkracza się w biznesowy świat, warto wcześniej wiele zagadnień przemyśleć i świadomiej działać. 🙂
Masz rację. Świadome działanie jest tu kluczem i od niego zależy sukces.
ponoć właśnei wiele rzeczy idzie ku samozatrudnieniu.
Też obserwuję taki trend. Wierzę w przedsiębiorczość kobiet. I w to, że nasze biznesy mogą inspirować ludzi 🙂
Pisałam biznes plan w szkole jako zadanie, w normalnym życiu nie potrzebowałam go, ale może kiedyś te informacje mi się przydadzą
Może właśnie wtedy, gdy zechcesz budować własny biznes 🙂