Są takie narzędzia coachingowe, które uważam za niezwykle pomocne w zmianie życia na pełne i satysfakcjonujące. Jeśli chcesz żyć po swojemu i zgodnie z własnymi wartościami, to właśnie dla Ciebie rozpoczynam w Gabinecie Zmiany cykl artykułów pod hasłem „Najlepsze narzędzia zmiany”. Dziś pobierzesz i wykonasz ćwiczenie, które może bardzo wiele w Twoim życiu zmienić, jeśli tylko na to pozwolisz. Otrzymasz Koło życia do wydruku wraz z instrukcją wykonania i uzyskasz narzędzie, dzięki któremu spojrzysz na siebie i swoje życie z lotu ptaka. Dzięki temu zidentyfikujesz obszary do zmiany i rozwoju.

Spis treści:

 • Koło życia do wydruku
 • Refleksja 1 – Jakie jest Twoje życie?
 • Refleksja 2 – Jakie chcesz, aby było Twoje życie?
 • Komu przyda się to narzędzie: Koło życia do wydruku?

Koło życia do wydruku


Zacznij od tego, że pobierzesz ćwiczenie na swój komputer. Gdy klikniesz w poniższe zdjęcie, to na podany adres e-mailowy otrzymasz koło życia do wydruku. Przeczytaj instrukcję wykonania ćwiczenia, zapoznaj się z nim, a następnie wróć do czytania tego artykułu. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czym jest to narzędzie i jakie korzyści przyniesie Ci jego wykonanie. Potrzebujesz trochę czasu i miejsca, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Poświęć ten czas tylko dla siebie.

kolo zycia

Jakie jest Twoje życie?


Koło życia dzieli się na 8 obszarów: kariera, otoczenie, finanse, związek, rozwój osobisty, zdrowie, pasje i wypoczynek, rodzina i przyjaciele. Każdy obszar jest ujęty na skali od 1 do 10. Twoim zadaniem jest ocenienie poziomu zadowolenia z życia w poszczególnych obszarach, a następnie zamalowanie powstałej płaszczyzny. Jeśli więc w danym obszarze oceniasz swój poziom zadowolenia np. na 5, to zamaluj obszar od 1 do 5 w odpowiednim kawałku pola.

Możesz spróbować innego podejścia. Zamiast wypełniać koło życia podanymi obszarami, stwórz własne nazwy kategorii. Np. zamiast „Rozwój osobisty”, wpisz „Duchowość”, albo zamiast „Finanse” wpisz „Zarządzanie pieniędzmi”. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie. Możesz dopasować to ćwiczenie do własnych potrzeb. Zrób tak, jak czujesz.

Określając poziom zadowolenie w poszczególnych obszarach, widzisz, czarno na białym, jak wygląda Twoje życie. Często mamy chęć siebie samych oszukiwać, jeśli chodzi o satysfakcję z życia. Czujemy, że potrzebujemy zmiany, ale myślimy: przecież nie jest aż tak źle. Koło życia nie pozwoli Ci się dłużej oszukiwać. Teraz już naprawdę wiesz, jak wygląda Twoje życie. W jaki sposób wykorzystasz tę wiedzę?


Jakie chcesz, aby było Twoje życie?


Prawdopodobnie Twoje Koło życia będzie miało nierówne płaszczyzny. W jednych obszarach odczuwasz więcej satysfakcji, a w innych mniej. Zastanów się, jak możesz doprowadzić do osiągnięcia stanu równowagi. W życiu bardzo ważny jest balans, dlatego nie powinno się zaniedbywać jednych sfer, kosztem innych. Odpowiedz sobie także na pytanie, w których obszarach będzie Ci najłatwiej dokonać zmiany, aby poczuć więcej spełnienia i spokoju. Od tych obszarów zacznij pracę rozwojową – samodzielnie lub, jeszcze lepiej, w towarzystwie coacha.

Konieczna będzie także analiza, co stanie się, jeśli wypełnisz Koło życia i schowasz je do szuflady, nie ruszając z żadną zmianą w obszarach, które wiesz, że zmian wymagają. Słowem, co się zmieni, gdy postanowisz nic nie zmieniać? Uwaga! To nie jest masło maślane, choć może tak brzmi;) Każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje. Zarówno zmiana, jak i jej brak spowoduje, że coś się wydarzy. Przykładowo, jeśli męczysz się na etacie i wybrzmiewa to w ćwiczeniu, a Ty zamiatasz problem pod dywan, to możesz się spodziewać pogłębienia konfliktów w pracy, coraz większej frustracji, a nawet wypalenia zawodowego. Warto zadać sobie pytanie, jak ma wyglądać życie, którego pragnę i co mogę zrobić, aby do niego dążyć.


Komu przyda się Koło życia do wydruku?


Kiedy najbardziej skorzystasz z możliwości, jakie daje Koło życia?

 • Jeżeli interesujesz się rozwojem osobistym.
 • Gdy chcesz podnieść jakość swojego życia.
 • Jeśli tęsknisz za życiem w zgodzie z własnymi wartościami, a nie w zgodzie z tym, co mówią Ci inni.
 • W momencie, gdy stoisz przed ważną decyzją życiową.
 • Zawsze wtedy, gdy chcesz lepiej zrozumieć siebie.
 • W czasie, gdy doświadczyłaś kryzysu i przewartościowałaś swoje życie.
 • Jeżeli borykasz się z problemami w relacjach w życiu i pracy.

To ćwiczenie często przeprowadzam na jednej z pierwszych sesji, gdy pracuję z klientką w procesie coachingowym. Ty możesz pobrać Koło życia do wydruku i wykonać je samodzielnie. Zawsze jednak warto dokonać jego analizy w towarzystwie coacha. Warto odpowiedzieć na pytania, jakie postawi, żeby faktycznie zrozumieć, w jakim kierunku podążać w życiu. Dlatego zapraszam Cię na bezpłatne spotkanie, gdy już przygotujesz swoje koło życia. Umów się na kawę online i omówmy je wspólnie.

Dodaj komentarz