Na pytanie postawione w tytule dzisiejszego artykułu – Kiedy odejść z etatu, aby czuć się bezpiecznie? – odpowiedziałabym innym pytaniem. A nawet dwoma. Czym dla Ciebie jest poczucie bezpieczeństwa? Kiedy czujesz się bezpiecznie? Według mnie, od szczerych odpowiedzi na te pytania, będzie zależała odpowiedź na pytanie tytułowe. Aby wesprzeć Cię w Twoich działaniach i rozwiać pojawiające się wątpliwości, postaram się dziś rozwinąć ten temat w taki sposób, aby pomóc Ci we wdrożeniu tej ważnej dla Ciebie zmiany.
Kiedy odejść z etatu?
Każda zmiana wymaga dwóch rzeczy: przygotowania i czasu. Potrzebny jest dobry, przemyślany plan i przestrzeń czasowa na jego zrealizowanie. To bardzo ważne, żeby zdawać sobie z tego sprawę już od początku kreowania swojej nowej rzeczywistości. Wiele klientek pyta mnie, kiedy mają odejść z etatu. Kiedy jest ten najlepszy czas. I za każdym razem scenariusz jest ten sam. Ja nie mogę podjąć decyzji za Ciebie. Ponieważ tylko Ty wiesz, co czujesz, z jakimi emocjami się zmagasz, jakimi zasobami dysponujesz. I co w tym kontekście będzie dla Ciebie najlepsze.
Aby podjąć tę decyzję, przede wszystkim przygotuj plan, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez tak dużą zmianę, jaką jest odejście z etatu. W ramach tego planu powinnaś opracować strategię swojego nowego biznesu, w której zawrzesz informacje na temat tego komu, w czym i w jaki sposób będziesz pomagać. Czym ma być Twój biznes? Czy to będzie usługa, czy produkt? Jaką potrzebę będzie on zaspokajał wśród odbiorców? Odpowiedzi na te pytania posłużą Ci do przygotowania solidnej strategii biznesowej. Z niej będą wynikać kolejne kroki i działania, które musisz podjąć, aby zacząć przybliżać się do decyzji o odejściu z etatu.
Możliwych scenariuszy działania jest bardzo dużo i powinnaś wybrać najlepszy dla siebie. Możesz, pracując na etacie, zacząć przygotowywać fundament swojego biznesu i odejść, gdy uznasz, że Twój biznes działa na tyle, aby już dokonać tej zmiany. Możesz także odejść z etatu i zacząć kreować od podstaw swoje nowe miejsce pracy, budując biznes i nie musząc martwić się o brak czasu. W pierwszym z wymienionych przypadków, prawdopodobnie będziesz musiała pracować popołudniami i w ograniczonym zakresie czasowym.
Rozważ wszystkie za i przeciw, a następnie przystąp do działania.
Wzmocnij poczucie bezpieczeństwa finansowego
Przygotowanie strategii dla nowego biznesu oraz planu działania na odejście z etatu wzmocni Twoje poczucie bezpieczeństwa. Doda Ci także odwagi do podjęcia kolejnych działań. Jednak nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie finansowym, zarówno Twojego przyszłego biznesu, jak i Twojej rodziny i Twoim. Środki finansowe na start są absolutnie konieczne. Nie namawiam Cię do rzucenia papierami oraz odejścia z etatu w złości i bez pieniędzy.
Jeżeli tak bardzo się męczysz, że oddałabyś wszystko za wolność i rozstanie z szefem, to sprawdź, czy możesz odejść ze swojego miejsca pracy, negocjując określone, korzystne dla Ciebie, warunki odejścia. Firmy często przeprowadzają restrukturyzacje, w ramach których są skłonne likwidować określone stanowiska pracy. Być może mogłabyś skorzystać z takiego rozwiązania i odejść z etatu z przysługującą Ci wtedy odprawą finansową. Być może jesteś osobą na wysokim stanowisku menedżerskim i możesz negocjować z przełożonymi dogodne dla Ciebie warunki odejścia z etatu. Koniecznie sprawdź wszystkie możliwości w tym zakresie, jakie oferuje Twoja firma. Nie warto odchodzić z niczym, jeśli są do wykorzystania ciekawe opcje.
Zewnętrzne wsparcie finansowania działalności biznesowej
Coraz bardziej popularną formą finansowania przedsięwzięć biznesowych staje się crowdfunding. Jest to pozyskiwanie środków na swoje działania od wielu drobnych inwestorów. Po zareklamowaniu swojej koncepcji biznesowej na specjalnej platformie crowdfundingowej (np. Kickstarter), można pozyskać inwestorów, poszukujących innowacyjnych rozwiązań biznesowych, w które będą chcieli zainwestować pieniądze.
Kolejną możliwością wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa finansowego są dotacje, które można pozyskać na prowadzenie firmy. Jeżeli chcesz założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą, koniecznie sprawdź, jakie dofinansowania w tym zakresie oferuje Twój Urząd Pracy. Przejrzyj także strony internetowe takich instytucji, jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), czy Portal Funduszy Europejskich.
Jako wsparcie finansowe dla swojego nowego biznesu możesz także rozważyć nieoprocentowaną pożyczkę ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych, oferowaną przez Polski Fundusz Rozwoju, przy współpracy z BGK. Są to środki, o które mogą się starać studenci, absolwenci studiów oraz osoby bezrobotne. Oczywiście, jeśli planują założenie i rozwój własnego biznesu. Informacji na temat tego rozwiązania szukaj na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak widzisz, możliwości wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa finansowego jest całkiem sporo. Sprawdź, które z nich są dostępne dla Ciebie.
Przeczytaj o innych sposobach na to, jak odejść z etatu bez lęku.
Podsumowując, dobry czas na to, aby odejść z etatu i czuć się bezpiecznie, to czas, który sama uznasz za najlepszy. Patrząc przez pryzmat bezpieczeństwa, zadbaj o strategię, plan działania oraz bezpieczeństwo finansowe. Wtedy będziesz mogła budować własny biznes z radością i poczuciem satysfakcji.